Tryck ”Enter” för att hoppa till innehåll
Hanna Norrna arbetar främst med vävning, med fokus på silke som material. Foto: Hedda Rabe.

Från silkeslarver till konst – Hanna Norrna får arbetsstipendium

Uppfödning av silkeslarver och haspling av tråd är centrala delar i Hanna Norrnas konstnärskap. I år får hon Västra Götalandsregionens arbetsstipendium.

– Stipendiet ger mig efterlängtad ateljétid. Jag blev överraskad och extremt glad när jag fick beskedet, säger Hanna Norrna.

Textilkonstnären har nyligen kommit hem från Grekland. Där fick hon för fyra år sedan komma nära småskalig uppfödning av silkeslarver, och möjligheten att producera silkestråd som hon sedan använder när hon väver sina installationer.

Hanna Norrna arbetar främst med vävning, med fokus på silke som material.

– Silkeslarven går igenom en fullständig metamorfos: ägg, larv, puppa och slutligen fjäril. Den processen speglar min egen konstnärliga metod. Varje steg i en väv tar tid, det går inte att skynda på. Och det ska inte gå, säger Hanna Norrna.

Hon skapar textila verk som hon draperar i rummet eller hänger upp mot vägg.

– Jag vill att människor ska dras till mina verk. Att de stannar upp, ser något oväntat och blir nyfikna.

Flyttade till Göteborg

Hanna Norrnas konstnärliga bana började i gymnasiet med hantverksprogrammet i Visby. Därefter flyttade hon vidare till HDK-Valand i Göteborg.

– Jag visste inte riktigt vad jag gav mig in på, men det kändes rätt direkt.

Det var också där hon under en grundkurs i vävning som hon hittade sin huvudteknik.

Ställer ut på Gotland

Sedan dess har Hanna ställt ut på bland annat Röhsska museet i Göteborg och Bunkier Sztuki i Krakow. I september deltar hon i en grupputställning på Gotland.

– Jag har fått lov att använda några av de mullbärsträd som finns på Gotland till mina silkeslarver som jag tar med mig från Göteborg.

Larverna spinner en kokong, under ett till två dygn produceras en tråd som kan bli upp till 2000 meter lång. Det silkesmaterial som Hanna får från kokonger täcker inte hela hennes behov av silke. Därför kompletterar hon med silke köpt från Indien.

Det är åtta år sedan hon tog examen från HDK-Valand.

Vilket råd vill du ge till den som är i början av sin konstnärliga bana?

–  Hitta din kärna i ditt intresse och håll fast vid den. Du kommer att gå igenom mycket tvivel, då behövs en trygg kärna att luta sig mot. Var öppen för att stå på flera ben, som exempelvis att ta pedagogiska uppdrag och samarbeten med andra konstnärer.

Till hösten ska Hanna vikariera på HDK, och under våren väntar en utställning i Karlstad.

På längre sikt vill hon göra en större sammanhållen utställning där flera verk möts i ett och samma rum.

Text: Carina Karlsson, Foto: Hedda Rabe
E-post: vgrfokus@vgregion.se
Om allmänna handlingar – tänk på detta när du kontaktar VGRfokus!


Arbetsstipendier

Den 9 juni delade Västra Götalandsregionens kulturnämnd ut årets stipendier: 13 kulturstipendiater får 30 000 kronor var, och 26 arbetsstipendiater får 100 000 kronor var. Stipendierna är en del i arbetet med att gynna ett starkt kulturliv med hög konstnärlig kvalitet i Västra Götaland.

Total stipendiesumma från Västra Götalandsregionen 2026: 2 990 000 kr, stipendiesumma från Skaraborgs jubileumsfond 2026: 90 000 kr.

Läs mer om kulturstipendier:

39 konstnärer och kulturutövare får stipendier av Västra Götalandsregionens kulturnämnd – Västra Götalandsregionen