Tryck ”Enter” för att hoppa till innehåll
Kajsa Albjär, sjuksköterska i närsjukvårdsteamet på Södra Älvsborgs sjukhus. Foto: Pernilla Lundgren.

Nära vård: mobila vårdteam möter patienterna på deras hemmaplan

Runt om i Västra Götaland växer satsningarna på mobil och specialiserad vård i hemmet. Närsjukvårdsteam och andra slags mobila vårdteam, hembesök från personal som annars hör till olika vårdenheter, avancerad sjukvård i hemmet och digitala lösningar är några exempel på vårdformer som gör att fler patienter kan få vård i hemmet. Här är några exempel.

Närhälsan: ”Vi når fler patienter på landsbygden”

En kvinna och en man i blå vårdklädsel står utomhus mot en vägg.
Alexandra Heinrich och Otto Karlsson, Närhälsan.

Närhälsans mobila vårdteam i västra Fyrbodal är en resurs för vårdcentralerna i Uddevalla, Strömstad, Tanum, Sotenäs, Munkedal, Lysekil och Orust – både VGR:s egna och de privata. I teamet ingår läkare (geriatriker och allmänspecialister) och sjuksköterskor. I Uddevalla finns även fysioterapeuter. Den mobila närvården ger patienten möjlighet att få avancerad vård i hemmet för att undvika att behöva åka till sjukhus.

Den främsta patientgruppen är multisjuka äldre som har komplexa sjukdomar och är i behov av specialistvård. Många av patienterna bor på landet och har långt till både närmaste vårdcentral och sjukhus. Otto Karlsson, sjuksköterska, och Alexandra Heinrich, specialistläkare i geriatrik, är två av dem som ingår i det mobila teamet. De åker främst ut på akuta uppdrag efter att ambulansen eller vårdcentralen hör av sig om att en person behöver få hjälp samma dag.

Vad ser ni att denna vårdform har som viktigaste bidrag till hälso- och vården i stort?
– Vi når fler, säger Otto Karlsson. Många av dem vi åker ut till bor i glesbygd, de är ofta sköra och har svårt att ta sig till vårdcentralen. Många vill därför inte söka vård, men är tacksamma för att vi finns. Vi har också mycket samverkan med andra parter som alla har sin del i en patients vård och omsorg. Vi kan starta upp saker snabbare och har korta beslutsvägar.

– Detta är specialiserad vård, säger Alexandra Heinrich. Vår bil är full med utrustning, apparater och läkemedel. Vi kan göra väldigt mycket på plats vanligtvis görs på sjukhus eller vårdcentral: sätta dropp, ge blodtransfusioner och cytostatika, ge inhalationer som vidgar luftrören, kolla vitalparametrar och mycket annat. Samtidigt är jag som läkare lite mer tillbaka på grunden i mitt yrke med fysiska undersökningar av en patient, att lyssna och känna snarare än att man direkt tar en mängd prover.

Hur tror ni att denna vårdform kommer att utvecklas de närmaste 5–10 åren?
– Antalet äldre blir allt fler, säger Alexandra Heinrich. Sjukhuset kan inte ta emot alla och det finns också risker med att vara på sjukhus, särskilt om man redan är skör. Jag tror att mobil vård kommer att fortsätta byggas ut. Vi lär oss också allteftersom, och utvecklar våra arbetssätt.

Vad tycker ni personligen om att jobba på det här sättet?
– Jag tycker att det är ett fantastiskt sätt att jobba på, säger Otto Karlsson som tidigare har arbetat inom ambulans- och operationsverksamhet. Vi kan göra mycket för dessa ofta väldigt sjuka patienter.

–Detta är verkligen patientcentrerad vård, säger Alexandra Heinrich som tidigare arbetade inom geriatriken i NU-sjukvården. Många är oroliga, och att få vård hemma i stället för att åka in och ut från sjukhus betyder mycket. Vi kommer närmare patienterna, det är de som styr vad de vill och önskar.

Skaraborgs sjukhus: ”Viktigt komplement till sjukhusvården”

Två kvinnor står lutade mot varsin bil med texten "Närsjukvårdsteam" på sidorna av bilarna.
Emma Blomkvist och Lisa Vernersson, Skaraborgs sjukhus.

Det mobila närsjukvårdsteamet vid Skaraborgs sjukhus kan beskrivas som sjukhusets förlängda arm. Det besöker patienter från 18 år och uppåt som har svårt att ta sig till en vårdinrättning, eller där vård hemma kan ersätta vård på sjukhuset. Vårdinsatserna handlar bland annat om bedömningar, snabba uppföljningar efter vårdtillfälle på sjukhuset eller besök på akuten där fortsatt vård bedöms kunna ges hemma.

Det är dels enstaka insatser, dels situationer där patienten behöver följas under en viss tid. Exempel på insatser är såromläggningar, blodtransfusioner, vätskedrivande behandlingar och att ge antibiotika. De som arbetar i närsjukvårdsteamet är sjuksköterskor och läkare med lång erfarenhet från olika verksamheter inom sjukvården. Två av dem är sjuksköterskorna Lisa Vernersson och Emma Blomkvist.

Vad ser ni att denna vårdform har som viktigaste bidrag till hälso- och vården i stort?
– Det är ett viktigt komplement till sjukhusvård, säger Lisa Vernersson. Att få möta patienterna i sin hemmiljö ger oss möjligheten att se helheten. Där blir det ofta tydligt vad som påverkar hälsan i vardagen. Vi kan samordna vården och förmedla kontakter med andra vårdgivare utefter patientens behov.

– Med stöd av läkarens bedömning kan vi ge vård på rätt nivå vilket också gynnar patienten och verksamheten i stort. Tanken är att de insatser vi gör i hemmet ska hålla över tid och fungera i vardagen. På så sätt kan vi förebygga försämring och minska risken för sjukhusinläggningar och akutbesök, säger Lisa Vernersson.

– Vårt sätt att arbeta ger sjukvården större förutsättningar för lika vård för alla, säger Emma Blomkvist. Man ska inte behöva gå miste om vård eller behandling för att man har svårt att ta sig till en sjukvårdsinrättning. Det frigör även vårdplatser till dem som verkligen behöver inneliggande vård.

Hur tror ni att denna vårdform kommer att utvecklas de närmaste 5–10 åren?
– Det mest troliga är att vi går mot att mer vård i hemmet, säger Lisa Vernersson. Det blir fler äldre med kroniska sjukdomar men antalet vårdplatser på sjukhus är begränsat. Tekniken går framåt vilket också gör det möjligt att utföra mer i hemmet.

– Jag tror att vi ligger helt rätt i tiden och att vi under de närmsta åren kommer bli ett alltmer självklart alternativ till det traditionella sättet att ge vård och behandling, säger Emma Blomkvist.

Vad tycker ni personligen om att jobba på det här sättet?
– Det är verkligen en förmån att få möta patienterna i deras hem och vi har förutsättningarna för att göra ett bra jobb, säger Lisa Vernersson. Patienterna är ofta mycket nöjda och uttrycker stor trygghet i att få hjälp hemma.

– Jag stortrivs i närsjukvårdsteamet, säger Emma Blomkvist. Jag gillar att jag får använda mig av min erfarenhet, att vara påhittig och lösningsfokuserad. Utöver närsjukvårdsteamet arbetar jag även på hjärtmottagningen i Lidköping. Jag trivs enormt med kombinationen, jag har roligt varje dag med mina kollegor och har otroligt fina möten med patienter och anhöriga.

Södra Älvsborgs sjukhus: ”Patientens egen önskan är vägledande”

En kvinna i blå vårdklädsel går över en gräsmatta i en trädgård, med en stor väska i handen.
Kajsa Albjär, Södra Älvsborgs sjukhus. Foto: Pernilla Lundgren.

Närsjukvårdsteamet på Södra Älvsborgs sjukhus har helhetsansvar för multisjuka äldre patienter med komplexa vårdbehov. Teamet arbetar tätt tillsammans med kommunal primärvård och samordnar även vården med andra mottagningar på sjukhuset. Målet är ofta att patienten så länge som möjligt ska kunna få sin vård i hemmet i stället för att läggas in på sjukhus. Kajsa Albjär är en av sjuksköterskorna i teamet.

Vad ser du att denna vårdform har som viktigaste bidrag till hälso- och vården i stort?
– Genom att arbeta med patientkännedom och kontinuitet kan vi på ett bra sätt samordna och anpassa vården, säger Kajsa Albjär. Vi låter symtom och patientens egen önskan vara vägledande. Förutom att det är en stor vinst för patienten som slipper ”onödiga” undersökningar och vårdtillfällen, så är det även en fördel för hälso- och sjukvården. Vi sparar resurser genom att samordna och prioritera.

Hur tror du att denna vårdform kommer att utvecklas de närmaste 5–10 åren?
– I takt med att vi blir fler äldre, men även överlever längre med avancerad sjukdom så hoppas jag att vården kan utvecklas så att vi bättre kan följa dessa patienter och inte främst möta dem i det akuta skedet, säger Kajsa Albjär. Multisjuka äldre är en patientgrupp som särskilt gynnas av kontinuitet och planering.

Vad tycker du personligen om att jobba på det här sättet?
– Att få följa en patient över tid, att få möjlighet att påverka och anpassa behandling och insatser efter vad patient och anhöriga önskar är en stor del i att jag tycker så mycket om det här arbetssättet, säger Kajsa Albjär.  Att möta patienter och anhöriga i det egna hemmet ger en helt annan förståelse för vilka förutsättningar vi har att förhålla oss till.

– Jag upplever dessutom att patienten känner sig tryggare och bättre informerad då våra besök får ta lite längre tid. Att samverka över professions- och organisationsgränser är otroligt givande. När vi drar nytta av varandras kompetenser utvecklas både vi själva och vårt gemensamma arbete.

Mer om mobil vård i Västra Götalandsregionen: Nära vård: långsiktig utveckling mot alltmer vård i hemmet

Text: Lena Löfgren
E-post: vgrfokus@vgregion.se
Om allmänna handlingar – tänk på detta när du kontaktar VGRfokus!