Skyddsrummen var under många år en lite bortglömd del av fastigheters källare, användes till annat och fyllda med gammal utrustning. Men i takt med ett förändrat omvärldsläge rustas de nu upp i snabb takt. Bakom arbetet finns både nya krav och en tydlig nationell plan där skyddet av civilbefolkningen är en central del av Sveriges beredskap. Västra Götalandsregionen, VGR, har inventerat vilka åtgärder som behöver göras och har sedan ett par års tid arbetat med att stärka funktionen i skyddsrummen i sitt fastighetsbestånd.
Södra Älvsborgs sjukhus i Borås, SÄS, omfattar runt 250 000 kvadratmeter. Här finns ett drygt 20‑tal skyddsrum.

– För några år sedan gjordes en inventering av alla skyddsrum på området enligt checklista från dåvarande Myndigheten för samhällsskydd och beredskap. Efter det har vi gått igenom all skyddsrumsutrustning och köpt in nytt där det behövts, säger Erik Karlsson, drifttekniker fastighetsdrift på SÄS.
Totalförsvaret monterades till stora delar ner
I tiden mellan Berlinmurens fall och Rysslands annektering av Krim 2014 monterades totalförsvaret i Sverige på många sätt ned.
– Det var relativt lätt att avveckla skyddsrum under den perioden, berättar Magnus Hjelmgren, strateg på Västfastigheter bygg och förvaltning, VGR.
Rysslands aggression mot Ukraina blev en blåslampa i uppbyggnaden av totalförsvaret och det har blivit ett nytt fokus på skyddsrum.
Ska kunna ställas i ordning snabbt
Som i många verksamheter och fastigheter har skyddsrummen under lång tid använts till förråd och omklädningsrum. I fredstid får skyddsrummen användas till annat, men de ska snabbt kunna ställas i ordning för att tas i bruk inom 48 timmar.
– Golvytan ska vara ren från föremål när skyddsrummen ska aktiveras, säger Erik Karlsson.
Standarden på skyddsrummen varierar och speglar till stor del den tid då de byggdes. På SÄS finns både äldre skyddsrum och modernare, som tillkommit vid nybyggnation på sjukhusområdet. Vi går in ett 100 kvadratmeter stort utrymme under marknivå på sjukhuset. Det påminner om en lagerlokal med hårda väggar och golv. Det är fräscht, något lågt i tak, ingen direkt doft. Det är ett av de nyare skyddsrummen på sjukhuset. Här finns aggregat installerat för ventilation. De går på el men kan handvevas. Det finns ett förråd med det material som behövs för att driftsätta skyddsrummet.
Vattentunnor och toalettkärl
– Det finns vattentunnor, toalettkärl och verktygslådor. Vi bygger förråd i respektive skyddsrum så att rätt utrustning finns på rätt plats. Här har vi mobiltäckning, säger Erik och tittar på sin mobiltelefon, men det finns inte i alla skyddsrum.
Lokalen rymmer cirka 100 personer. Om ett skyddsrum används till det antal personer det är dimensionerat för ska det gå att vistas där i upp till tre dygn.
Men det finns inte mat eller hygienartiklar i skyddsrummen och tillgången på vatten är begränsad.
Nu fortsätter arbetet kontinuerligt och ytterligare ett nytt skyddsrum är på gång i samband med kommande nybyggnation på SÄS.
– Arbetet med att inventera, underhålla och utrusta skyddsrummen är en viktig del i det civila försvaret, säger Magnus Hjelmgren.
Text och bild: Åsa Thulin
E-post: vgrfokus@vgregion.se
Om allmänna handlingar – tänk på detta när du kontaktar VGRfokus!
Skyddsrum i Sverige
Var finns ditt närmaste skyddsrum? Myndigheten för civilt försvar har på sin webbplats en kartfunktion där det går att söka skyddsrum i hela landet. Här finns också checklista med tips på vad du bör ta med till ett skyddsrum. Du tillhör inget särskilt skyddsrum, utan tar dig till det som finns närmast där du befinner dig.

