Tryck ”Enter” för att hoppa till innehåll
Ambulansbåten hjälpte Torbjörn Fhager när han fick smärtor i huvudet. Det visade sig vara stroke. Bild: Anna Rehnberg

”Det tog inte många minuter innan jag låg i ambulansen”

För några veckor sedan åkte Donsöbon Torbjörn Fhager med ambulansbåten Rescuer. Han hade drabbats av en stroke och behövde snabbt komma till sjukhus.

Vad hände?

− Den 8 februari fick jag kraftig värk på vänster sida av huvudet. Den gick inte över och jag kände mig konstig på något sätt. Jag åkte till Vårdcentralen på Styrsö och läkaren som jag träffade där misstänkte stroke. Han berättade att ambulansbåten snart skulle komma och hämta mig.

Vilken hjälp fick du på ambulansbåten?

− Det tog inte många minuter innan jag låg i ambulansen och sedan i väg ombord på båten till Sahlgrenska. De tog blodtryck och gjorde några mer tester. Vi pratade och de kunde lugna mig och berätta vad som skulle hända på sjukhuset. I Fiskebäck lastades jag om till en annan ambulans, men det var inget jag tänkte på. Det gick hur smidigt som helst.

Hur gick det på sjukhuset?

− Det var mycket väntan. Men jag hamnade till slut på en strokeavdelning. Efter elva dagar kom jag ut till Donsö igen. Lagom till min 76-årsdag!

Hur mår du nu?

− Jag är fortfarande jättetrött. Läkarna kallar det för hjärntrötthet. Men det känns tryggt att veta att hjälpen finns på nära håll om jag skulle få nya besvär.

Text: Kristina Karlberg
Bild: Anna Rehnberg
vgrfokus@vgregion.se

LÄS OCKSÅ: Den snabba ambulansbåten räddar liv i Göteborgs skärgård