De flesta av Sveriges 21 regioner har bytt ut sina gamla journalsystem mot nyare vårdinformationssystem, och resten är på gång. Just nu är nio regioner i full färd med att införa systemet Cosmic.
– Vi tar det stegvis, en region i taget och lär av varandra, säger Ann-Charlott Norman, ordförande för de så kallade Sussaregionerna som samarbetar under bytet.
Ett vårdinformationssystem är mycket mer än ett journalsystem. Här ska patienten kunna rapportera sina värden, kommunicera med vårdgivare och se sin journal. Systemet ska hantera remisser, läkemedelsförskrivning, labbresultat och mycket, mycket mer.
Stora delar av Vårdsverige har genomfört bytet till ett mer modernt vårdinformationssystem. Under vårdmässan Vitalis i Göteborg hölls i torsdags ett seminarium som gav en lägesbild.
Samarbete
Bland dem som pratade på scenen fanns Ann-Charlott Norman, planeringschef i Region Dalarna och ordförande för de så kallade Sussaregionerna.
”Sussa” består av nio regioner – Blekinge, Dalarna, Gävleborg, Halland, Norrbotten, Sörmland, Västerbotten, Västernorrland och Örebro län – som samverkar i frågor som rör hälsa och sjukvård.
– Sex av nio Sussaregioner har infört Cosmic under det gångna året och resten gör det till hösten, sa Ann-Charlott Norman. En stor fördel med att vara nio regioner som samarbetar är att vi kan hjälpas åt och fokusera alla resurser på den region som just ska till att driftsätta.

Svårigheter har blivit lärdomar
De sex regionerna har genomfört arbetet på lite olika sätt. Västernorrland lade till exempel fokus på att peppa medarbetarna och skapa trygghet så att förändringen inte skulle upplevas som något negativt, Halland satsade på utbildning, medan Västerbotten tog in extraresurser som gick runt i orangea västar under införandet och kunde hjälpa till om någon fick problem.
I varje region har det dykt upp svårigheter som blivit lärdomar för de övriga.
– I Norrbotten lärde vi oss att vi behöver vara extra noga med att involvera privata utförare, och i Gävleborg förstod vi att vi måste öva på reservrutinerna, inte bara prata om dem.
Under hösten står Sörmland, Dalarna och Blekinge på tur.
– Och sen firar vi. Men erfarenhetsutbytet mellan regionerna är inte över för att systemet är infört. Vi fortsätter förstås att samarbeta, sa Ann-Charlott Norman.
Cosmic sedan tjugo år
Sussa var dock inte först med att använda Cosmic. Åtta av landets regioner ingår i Kundgrupp Cosmic och använder systemet sedan flera år.
Skillnaden är att Sussa köper Cosmic som en molntjänst medan Kundgrupp Cosmic har egna servrar och sköter drift, support och underhåll själva.
– Sussamodellen kan vara något som vi vill ta efter. Det finns många fördelar med att köpa in driften som en tjänst, sa Thomas Muhr, ansvarig för Cosmic i Region Östergötland och ordförande för objektägargruppen i Kundgrupp Cosmic, från scenen.
Fler kan få Cosmic
Till hösten kommer 17 av Sveriges 21 regioner att ha infört Cosmic och snart kan det bli ännu fler. Även Stockholm och Gotland har valt just Cosmic som vårdinformationssystem. Beslutet är dock överklagat och det kan dröja ytterligare några månader innan vi vet utfallet.
– Men vi arbetar inte utifrån något annat scenario, sa Erik Sköldenberg, direktör på Danderyds sjukhus och objektägare för Cosmic i Region Stockholm, och fortsatte:
– Vårt mål är att systemet ska vara i drift i december 2029 och att även privata vårdgivare ska få tillgång till systemet. När det blir vår tur är systemet förhoppningsvis avlusat av alla andra regioner i landet och till skillnad från Sussa har vi också lagt ansvaret för införandet på leverantören.
Två valde Millennium
Går allt enligt planen kommer 70 procent av Sveriges befolkning inom några år att bo i en Cosmicregion. Västra Götalandsregionen (VGR) och Region Skåne har dock valt en annan väg.
Efter upphandling beslutade de båda regionerna att köpa in vårdinformationssystemet Millennium. Den 12 november i fjol var södra området av VGR – däribland Södra Älvsborgs sjukhus (SÄS) – först med att börja använda systemet, men redan efter tre dagar pausades införandet när en mängd brister upptäcktes.
Det är ännu inte klart hur VGR ska gå vidare. Bjarne Christiansson, IT-avdelningschef och tillförordnad programchef för Millennium, var också en av dem som deltog i seminariet:
– Frågan är svår och känslig, vi kan konstatera att utrullningen inte sköttes på rätt sätt och att personalen hamnade i kläm, sa Bjarne Christiansson från scenen.

Utvärderar fyra alternativ
Nu undersöker VGR fyra tänkbara vägar framåt. En är att förbättra Millennium, en annan att upphandla ett nytt system. Ett tredje alternativ är att bygga ihop ett antal modulära system, och ett fjärde att regionen utvecklar ett eget vårdinformationssystem.
– Just nu utvärderar och analyserar vi dessa fyra alternativ, sa Bjarne Christiansson.
Han tillade att det nog dröjer ett tag innan VGR landar i ett beslut.
Monolit eller ekosystem?
Men är den bästa lösningen verkligen att införa ett komplett system som innehåller alla funktioner? Inte nödvändigtvis, enligt forskningen.
En av dem som deltog i seminariet på Vitalis var Tomas Lindroth, lektor och forskare vid Göteborgs universitet.
– Själva idén är ju att en monolit ska kunna ersätta alla andra system och att man på så sätt slipper kostnaden för att integrera program med varandra. Men det kan mycket väl hända att ett ekosystem där olika moduler samverkar är bättre, sa han.
Juridiken styr
Tomas Lindroth och hans kollegor har framför allt pekat ut bristen på rådighet som en orsak till att system inte fungerar som det är tänkt. Avdelningar och ledningsgrupper har inte mandat att bestämma hur systemet ska se ut och då är det inte heller någon som tar ansvar för att de funkar som de ska.
Delvis är detta ett resultat av att allt ska upphandlas och regleras i avtal – något som dessutom ofta sker flera år innan systemet tas i bruk.
– Användarmedverkan går inte alltid att anpassa till villkoren i upphandlingsavtalet. Och vill man be leverantören om en förändring ligger den kanske utanför avtalet. När det är juridiken och inte verksamhetens behov som styr hamnar vi lätt galet.
Text: Benedikta Cavallin
Bild: José Lagunas Vargas
E-post: vgrfokus@vgregion.se
Om allmänna handlingar – tänk på detta när du kontaktar VGRfokus!
Fotnot: Seminarierna om framtidens vårdinformationssystem hölls på vårdmässan Vitalis på Svenska Mässan i Göteborg den 22 maj. Moderator var Boubou Hallberg, sjukhusdirektör på Sahlgrenska Universitetssjukhuset.
Vårdinformationssystem i landets 21 regioner
Sussaregionerna håller just nu på att införa Cosmic. Sussaregionerna är Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland, Gävle, Örebro, Halland, Sörmland, Dalarna och Blekinge.
Kundgrupp Cosmic har redan infört Cosmic. Där ingår åtta regioner och ett sjukhus. Dessa är Jämtland-Härjedalen, Jönköpings Län, Kalmar Län, Kronoberg, Uppsala, Värmland, Västmanland, Östergötland, samt Capio S:t Görans Sjukhus.
Stockholm och Gotland beslutade tidigare i år att införa Cosmic, men beslutet är överklagat.
Västra Götalandsregionen (VGR) pausade införandet av Millennium i november och har inte valt väg framåt. Region Skåne håller fast vid planen att införa Millennium men kommer att ge projektet längre förberedelsetid. Där kallas systemet Skånes digitala vårdsystem (SDV).
Historien bakom digitala vårdinformationssystem
Journalföringens historia tar sin början i anteckningar för hand, via skrivmaskinen som började användas på bred front på 1950-talet, till dagens digitala journaler.
På 1970-talet fanns en struktur för hur en journal skulle se ut, och på 1980-talet kom olika IT-lösningar som till en början handlade om att skriva ut recept eller kommunicera labbdata.
Primärvården var först med att datorisera och på 1990-talet hade det utvecklats en flora av IT-system i vården. Det hela kunde liknas vid en stor svamp med ett mycel av olika program, integrationer och hopkopplingar som gjorts under många år.
Sedan dess har trenden gått mot samordning och förenkling. År 2022 fanns åtta stora system och några mindre och i dag finns det två stora leverantörer: Oracle som står bakom Millennium och Cambio som står bakom Cosmic.