Tillverkning av proteser av olika ansiktsdelar efter sjukdom eller skada – det är Benjamin Rosenbergs uppdrag som anaplastolog. Han är en av fyra med det yrket i Västra Götalandsregionen (VGR), och i hela Sverige finns bara ett tiotal.
– Det är väldigt givande att se patienterna bli hjälpta i sin vardag, att deras liv fungerar mer obehindrat med hjälp av proteserna, säger han.
Möt Benjamin Rosenberg i serien om unika yrken i VGR.
En anaplastolog är expert på att skapa skräddarsydda proteser för att ersätta förlorade eller skadade delar av ansiktet: munhåla, käkar, ögon, öron och näsor. I VGR finns fyra personer med denna titel, varav två på Skaraborgs sjukhus i Skövde. Tillsammans med sin kollega Ida Tollhag ansvarar Benjamin Rosenberg för käk- och ansiktsrehabiliteringen där. De tar emot patienter från hela Västra Götaland och även andra delar av Sverige.
– Många blir förvånade när jag berättar om hur vanligt det är med proteser av olika slag, till exempel öron, ögon och näsor, säger Benjamin. Det är inget man tänker på förrän man ser personerna utan sina proteser.
De flesta patienterna har genomgått en cancerbehandling och är i slutfasen av sin rehabilitering där en förlorad kroppsdel ska ersättas av en protes. Andra orsaker till behovet av protes är olyckor eller medfödda orsaker, som dock är mer ovanligt.
– Vissa patientmöten där patienterna har farit mycket illa kommer nära inpå och blir en påminnelse om vikten av att göra sitt jobb väl för att kunna hjälpa till.
Flera steg innan en protes är klar att använda
En vanlig dag på jobbet börjar med frukostmöte med käkkirurgiska mottagningen för att lägga upp dagens arbete. Vissa saker behöver vara klara inför inbokade operationstider, annat är inte så akut men är bra att komma i gång med för att ha utrymme i schemat om det dyker upp mer akuta jobb.

Flera steg ingår i processen fram till färdig protes. Benjamin och hans kollega träffar först patienten för att diskutera vad som kan göras och förstå patientens personliga situation. Under besöket görs ofta ett avtryck efter de anatomiska förutsättningarna. Vid nästa besök provas ett förslag av protesen där den ska sitta, färger och material väljs. Slutligen görs en färdig inpassning av protesen som patienten sedan får med sig hem.
– Det är i hög grad ett teamarbete där vi jobbar ihop med många andra på sjukhuset, berättar Benjamin. Det är bland annat våra kollegor inom öron-näsa-hals, käkkirurgen, plastikkirurgen, akuten, barnavdelningen och på ögonmottagningen.
– Beroende på vad som ska göras så kommer vi in i olika faser. Ibland inför operationer, men oftast efter. För att kunna ge bästa slutresultat så krävs ofta kontinuerligt samarbete under hela processen.
Proteserna del av rehabiliteringen
Benjamin Rosenberg har en brokig yrkesbakgrund, med bland annat utbildning till tandtekniker. Så småningom blev det en treårig masterutbildning till anaplastolog på Kings college i London. Med tiden landade han i Skövde på grund av kärleken.
Vilka egenskaper är viktigast för att lyckas i ditt yrke?
– Stresstålig, arbetsam, lyhörd och lugn. Kunskapsmässigt så är materiallära och patientpsykologi mycket bra att känna sig trygg i, säger han.
För patienten som återfår en förlorad kroppsdel är den verklighetstrogna protesen en viktig del i rehabiliteringen. Att återställa funktion och utseende förbättrar livskvaliteten och har stor betydelse, menar Benjamin.
Kan du berätta om något minne från jobbet som har stannat kvar?
– Jag har haft många fina patientmöten där patienterna har fått tillbaka delar av sina liv som de isolerat sig från. Vissa möten är extra tunga och stannar kvar känslomässigt. Det är bland annat inom palliativ vård och där patienter har krigsskador.
Vilket råd skulle du ge till någon som funderar på att välja samma yrkesbana?
– Kör på! Det är en mycket liten bransch med små möjligheter att få jobb utan utbildning, och den finns bara i England och USA, säger Benjamin Rosenberg. Det kommer krävas mycket tid och energi, men om motivationen finns så kommer du att klara av det. Det är väldigt givande att se patienterna bli hjälpta i sin vardag, att deras liv fungerar mer obehindrat med hjälp av proteserna.
Text: Lena Löfgren
E-post: vgrfokus@vgregion.se
Om allmänna handlingar – tänk på detta när du kontaktar VGRfokus
Mer om Benjamin: testar gärna att vara regiondirektör för en dag
Namn: Benjamin Rosenberg
Ålder: 40 år.
Yrkestitel: Anaplastolog/ansiktsprotetiker. Är också ordförande i Förening för skandinavisk käk- och ansiktsrehabilitering
Antal år i yrket: 10 år.
Soundtrack till min arbetsdag: Glowing heart of the world – Calexicon
Andra yrken jag har haft: guldsmed/juvelerare, bartender, servitör, diskare, tvätteripersonal, murare, tandtekniker med mera.
Om jag fick prova på ett annat jobb inom VGR för en dag: jag skulle gärna testa metallsvetsverkstaden i källaren, eller att vara regiondirektör.
Unika yrken i VGR – serie i VGRfokus
Det arbetar ungefär 57 000 personer i Västra Götalandsregionen. Bland alla medarbetare finns de som har roller som är ovanliga – yrken som få känner till. I serien Unika yrken i VGR möter vi några av dem: specialister och doldisar. Hur ser deras arbetsdag ut? Vad kräver deras yrkesroll? Varför behövs just deras kompetens? Häng med i serien där du får möta ovanliga yrkesuppdrag och värdefull expertis.
Läs tidigare delar i serien:


